Konwerter jest dołączanym do obiektywu dodatkowym zestawem soczewek, zamontowanych w specjalnej obudowie. W zależności od efektu który konwertery powodują, można je podzielić na trzy grupy: konwertery wydłużające ogniskową, konwertery szerokokątne i konwertery do zdjęć makro.
Po zamontowaniu konwertera do obiektywu, otrzymujemy obiektyw przeznaczony do wykonywania zdjęć innego typu. Inne telekonwertery stosuje się do zaawansowanych aparatów kompaktowych, które nie posiadają wymiennego obiektywu, a inne do lustrzanek. Każdy konwerter przeznaczony jest do innego, konkretnego modelu aparatu.
W lustrzankach cyfrowych najczęściej stosowane są telekonwertery, które mocowane są pomiędzy korpusem a obiektywem, a kompaktach mocowane z przodu obiektywu.
TELEKONWERTERY.
W zależności od typu aparatu, który posiadamy możemy zakupić telekonwertery o współczynniku powiększenia od 1,5x do 2x. Ceny takich konwerterów są jednak niewspółmierne do osiąganych przez nie rezultatów. Po zamocowaniu telekonwertera, w zależności od modelu aparatu musimy w menu aparatu zaznaczyć opcję „tele”.
Jeśli mamy aparat z obiektywem zmiennoogniskowym x15 o maksymalnej ogniskowej 450mm (ekwiwalent dla aparatów małoobrazkowych) i zamontujemy do niego telekonwerter o współczynniku x1,5, to po przemnożeniu ogniskowej przez współczynnik powiększenia konwertera otrzymamy ogniskową 695 mm. Jednak jakość takiego zestawu pozostawia wiele do życzenia. Zmniejsza się rozdzielczość i kontrast zdjęcia, szczególnie przy stosowaniu najtańszych konwerterów.
KONWERTERY MAKRO
Do zdjęć MAKRO zamiast konwertera wystarczy specjalna soczewa powiększająca zamontowana z przodu aparatu, lub zestaw pierścieni pośrednich pomiędzy obiektywem i aparatem.